Gümüş Kolye ve Gümüş Hakkında Bilgiler
Yukarı
Gümüş Kolye ve Gümüş Hakkında Bilgiler

Gümüş Hakkında Şaşırtıcı Gerçekler

Gümüş Kolye

Gümüş konusunda tarihte şaşırtıcı birçok doğru bilgi bulunmaktadır. Özellikle 14.yy. Avrupa’sında gümüşten yararlanılarak milyonlarca insanın hayatı kurtulmuştu ve gümüşün faydası fark edilene kadar vebadan Avrupa’nın %’i hayatını kaybetmişti.

Gümüş kolye modelleri ve gümüş takı modelleri

1342-1357 yıllarında Avrupa da vebadan sadece çingeneler bir zarar görmemişti. Çingeneler bu salgından zarar görmemek için gümüşü küçük partiküllere ayırıyor ve bunu açık bir damardan vücuda veriyorlardı. Partiküller böylece tüm vücuda yayılıp, vücuttaki bakteri ve virüsleri temizliyordu. Yine aynı dönemlerde doktorlar gümüşün faydalarını bildikleri için bu detayı halk ile paylaşıyordu. Öyle ki insanlar bebeklerine ağızlarına koymak için gümüş çay kaşıkları verir hale gelmişti.

 

Gümüşün Faydaları

Gümüşün faydaları konusunda şu detayları verebiliriz

Gümüş bilinen ilk antibiyotik maddedir. Tarihe baktığımızda ilk gümüş metal yaprağın sargı bez olarak kullanıldığı bilgisine ulaşırız.

Gümüş antibakteriyel bir etkiye sahip olduğu için gümüşten çatal, kaşık, bıçak, su kabı gibi mutfak gereçleri üretilmiştir.

Gümüşün antimikrobiyel etkisi vardır. Bu etki sayesinde gümüş enfeksiyon kontrolü yapılması gereken yerlerde, yanık tedavisinde kullanılan ilaçlarda kullanılır.

Ayrıca antibiyotik ihtiyacında gümüş suyu tedavi edici bir sıvı olarak tüketilebilmektedir.

Romalılar küçük gümüş parçaları ile yara ve kesikleri tedavi etmiştir.

Gümüş radyasyona karşı koruyucudur.

Şeker, sedef, ayak kokusu, kaşıntı, mayasıl gibi hastalıklara gümüş ve gümüş suyu iyi gelmektedir.

Bilimsel detayları göz önünde bulundurursak gümüş, 450 tür bakterinin DNA’sını yok edebilecek bir etki alanına sahiptir.

Gümüş iyonlarının kemik gelişiminde bir hayli etkili olduğu ve uyarıcı özelliğinin bulunduğu belirtilmektedir.

En fazla iletkenlik özelliğine sahip olan gümüş birbirine sürtünen materyalin oluşturduğu elektriklenmeyi çok çabuk önler bu sayede vücudu stresten uzaklaştırır.

Gümüşün faydaları arasında gösterebileceğimiz bir diğer özelik de Greklerin su ve şarap kadehlerini temizlemek için kullanmalarıdır.

 

Gümüşün Özellikleri Nelerdir?

 

Yansıtma Özelliği: Kızılötesi yansıtmaya sahip olan gümüş elementlere oranla bile yüksektir. Isı kaybını önemli derecede azaltan gümüş radyoaktif enerjinin kaynağına geri dönmesine yardımcı olur.

Yayıcılık Özelliği: En düşük yayıcılık oranlarına sahip olan gümüş termal enerjinin yayılmasını azaltarak bulunduğu ortamın sıcak kalmasını sağlar.

İletkenlik Özelliği: Isı iletkeni bulunduran gümüş ısıyı alarak düzgün ve hızlı bir şekilde dağıtarak iletimini sağlar.

 

Ünlülerin Gümüş Kolye Seçimi


Dünya çapında mücevherde, altın ve gümüş takıda trendleri, dünya sinemasının kalbi ''Hollywood'' ve ünlülerin şıklıkta yarıştığı ''kırmızı halı'' törenleri etkiliyor. Özellikle ünlü yıldızların kullandığı gümüş kolye modelleri tam bir fenomen haline geliyor. Bölgesel ya da kültürel anlamda yine TV yayınları, şov yıldızları, mankenler ve diziler, altın ve gümüş takı trendlerinde önemli rol oynuyor. Ünlü isimlerin tasarımları ile kullanılan, kıyafetlerini tamamlayan ve güzelliklerini ön plana çıkaran gümüş kolyeler, her zevke ve her ihtiyaca göre, birçok seçenekle karşımıza çıkıyor. Taşlı gümüş kolye seçenekleri her zaman ilk sırada yerini alıyor.

İster sade ister gösterişli modeller olsun, gümüş takılar içerisinde kadınların ilk tercihi hiç şüphesiz gümüş kolyeler. Vaoov mağazasında sizler için satışta olan bu benzersiz kolyelerin hepsi 925 ayar gümüşten ve kaliteli taşlardan hazırlanmaktadır. Gümüş zaman içerisinde kararan bir madendir. Aldığınız ürünün uzun yıllar aynı görünümü muhafaza edebilmesi için üzerine rodyum kaplama yapılmaktadır. Böylelikle kolyenizin beyaz altın görünümünde olması sağlanmaktadır.

 

Gümüş Kolyeleri Parlatma Yöntemleri

 

Evde yapılabilecek bir takım pratik uygulamalarla gümüşleri yeni alınmış gibi göstermek çok kolay!

Takı dünyasında her daim moda olan ve tercihlerde ilk sıralamalarda yer alan gümüşlerin zamanla kararması kaçınılmaz bir sonuçtur. Buna etken olan kükürtten, takıları kullanılmadığı takdirde naylon bir poşet içinde saklayarak korumak mümkün olsa da, kalıcı bir çözüme ulaşmak çok zordur.

Özellikle kolyelerde sürekli takıp çıkarmak gibi bir durumun zorluğu ve de zincirin poşet içinde birbirine dolanıp zarar görme ihtimali göz önüne alındığında daha da imkansız bir hal almaktadır. Bu açıdan en etkileyici çözüm yolu, kullanılan tüm gümüşler dahil olmak üzere, zincirleri ve uçlarıyla birlikte kolyeleri parlatmaktır. Evde yapılabilecek bir takım pratik uygulamalarla kolyeleri yeni alınmış gibi göstermek mümkündür.

 

 

Gümüş Kolyeyi Parlatmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Kullanılacak malzemelerin, kararmalara karşı çözüm oluşturmasına rağmen, aşındırıcı özelliğini çok iyi bilmek ve dikkatli davranmak gerekse bile her zaman için risk faktörü taşıdığı unutulmamalıdır. Herhangi bir riske girmek istemeyenler için, gümüş parlatmak için satılan profesyonel temizleme malzemeleri ve parlatma bezleri gibi ürünlerden almak daha sağlıklı sonuçlar doğuracaktır.

Riske karşın yine de, evde hazırlanan malzemeler ile parlatma işlemi yapılacak ise, her şeyden önce parlatılması düşünülen kolye uçlarında taş varsa zarar vermemek için çok dikkat edilmeli, yapılacak uygulamalarda öncelik olarak taşlar göz önünde bulundurulmalıdır. Bunun yanında gümüşün çizilmesini engellemek için hassas davranılmalı, gümüşün sert yüzeylerle temas etmesi engellenmelidir.

 

Kabartma Tozu İle Parlatmak İçin:

1. Yöntem:

 

Her şeyden önce kabartma tozu aşındırıcı özelliği sebebiyle sadece metal yüzeyde kullanılmasına çok dikkat edilmelidir.

- Kabartma tozu bir miktar su içine katılarak hamur kıvamı elde edilir.

- Yumuşak ve nemli bez ya da temiz bir süngere yardımıyla karışım gümüş kolye üzerinde gezdirilir.

- Ağır kararmaların olduğu bölgelerin üzerinde çok az bir süre hamur bekletilir.

- Kolye su ile iyice durulandıktan sonra kurulanır.

 

2. Yöntem:

 

- Gümüş kolye, alüminyum bir tabak ya da parlak yüzeyi dışarı bakacak şekilde alüminyum kaplanmış bir tabak içine konulur.

- Üzeri kabartma tozu serpilerek kaplanır.

- Tabak içerisine bir miktar kaynar su eklenir.

- Hafif bir kir ve leke durumunda 30 saniye olmak üzere, en fazla bir dakika kolye karışım içinde bekletilir.

- Kolye tabaktan alındıktan sonra iyice musluk suyu ile durulanarak yumuşak bir bezle kurulanır.

- Eğer hala sorun varsa, gümüş parlatma bezi ile ovalanır.

 

Diş Macunu İle Parlatmak İçin: 

 

- Kolye, yeteri kadar diş macunu (uzun bir kolye için bir çay kaşığı diş macunu) ile iyice ovulur.

- Sıcak su eklenerek kolye üzerindeki macun köpürtülür.

- Yumuşak bir diş fırçası ile diş macunu kolyenin ve zincirin tüm yüzeylerine iyice yayılır.

- Ilık su ile hiç bir kalıntı bırakılmadan iyice durulanır. Aralarda kalan diş macunları yine yumuşak bir diş fırçasıyla temizlenir.

- Kağıt havlu gibi emici bir yüzey üzerinde kolyenin kuruması beklenir.

- Yumuşak bir bezle kolye ovalanarak parlatılır.

 

Beyaz Sirke İle Parlatmak İçin: 

 

- Yarım fincan beyaz sirke ile 2 yemek kaşığı kabartma tozu, küçük bir kaba dökülür ve iyice karıştırılır.

- Karışımdaki fokurdama söndüğünde kolyeyi karışıma katılır.

- 2 ya da 3 saat karışım içinde bekletilen kolye, soğuk musluk suyunun altında hiç bir kimyasal kalmayacak şekilde durulanır.

 

- Yumuşak, temiz bir bez ile kolye iyice kurulanır.PÜF NOKTALARI: 

 

- Gümüş takıları kaldırırken yumuşak bez ile silmek kararmanın engellenmesinde etkili olur.

- Parlatma işleminde lastik eldiven kullanılması gümüşe zarar verir, bu sebeple plastik ve pamuk eldivenler giyilmelidir.

- Aynı şekilde gümüşün bulunduğu yerde hammaddesi lastik ve kauçuk olan eşyalar uzak tutulmalıdır.

- Zeytin, yumurta, sirke ve meyve suları gümüşten uzak tutulması gereken maddelerdir.

 

gümüş kolye, gümüş takı